Suholó néptánccsoport
Meríts a forrásból
Lehetőséget biztosít, hogy táncosaink közvetlenül adatközlő és hagyományőrző táncosoktól, vagy a tájegység táncanyagában elmélyedt szakemberektől tanulhassanak. A tanult tájegységre való látogatással közelebbről megismerhessék a falusi életmódot. Az ottani gyermek néptánccsoporttal való közös programokon keresztül saját élményeken keresztül ismerkedhetnek meg a táncéletükkel, viseleteikkel, életmódjukkal és ételeikkel.
2023-24 Sárköz és Mezőség
Ebben a tanévben a COVID kimaradásait pótolva két tájegységre is sort kerítettünk.
Egyik „úticélunk” Sárköz volt
Felvettük a kapcsolatot a Decsi "Gyöngyösbokréta" Hagyományőrző Egyesülettel. Először egy borongós novemberi hétvégén a táncegyüttesük vezetői, Dr. Szekeres Bea és Takács László érkeztek hozzánk Pestre, hogy csiszolják, vagyis suholják tudásunkat. Rengeteget kaptunk egyetlen nap alatt. A tánctudásunk pontosítása, bővítése mellett Szekeres Beáta gyönyörű viseletbemutatót tartott, a viseletkiegészítők elkészítését is megmutatta.
Sok történetet hallhattunk, háttér ismeretet kaphattunk, ami segít bennünket a sárközi táncok minél hitelesebb előadásában.
Tavasszal a program valódi utazással folytatódott magára a tájegységre. Erről egyik növendékünk
és kisfilmünkből tudhat meg többet a kedves érdeklődő.
A nagyobbak Mezőségre is eljuthattak
Nyáron részt vehettünk a válaszúti Ifjúsági Néptánc- és Népzenei Táborban. Utunkat az Újpesti Önkormányzat támogatta.
A táborba utazás hatalmas élményt adott tanítványainknak. Testközelből ismerkedhettek a határon túli magyarság életével, mindennapjaival. Többen közülük életükben először lépték át az országhatárt. Egy héten keresztül rengeteg tánctudást, néprajzi ismeretet szívhattak magukba, ismerkedhettek a helyi ételekkel, szokásokkal. Barátságokat köthettek a magyar nyelvterület legkülönfélébb területeiről érkező fiatalokkal.
Együttesvezetőnk személyes benyomásait is megfogalmazta
Tábor a határon túl címmel
Gondolatok a néptáncról rovatunkban.
Ehhez kapcsolódóan az idei Meríts a forrásból projektünk egyik témája szintén a mezőségi, azon belül is a magyarpalatkai táncok lett. A táborban tanultak elmélyítésére meghívtuk Kiss Márton Zsoltot, a Mezőségről származó adatközlő, hagyományőrző néptánctanárt. Zsolt a projekt keretében a tanév során több alkalommal külön tánckurzust tartott számunkr. Nemcsak ínyenc figurákat, hanem az ízes mezőségi táncolást, a tánc felépítésének logikáját, formaismeretét is átadta nekik, ezzel juttatva még magasabb fokra improvizációs képességeiket.
Az így elmélyített tudással vehettünk részt az idei táncház napja alkalmából meghirdetett Mezőségi világtáncház c. nemzetközi táncfilmben.
2022-23 Szilágyság
Új választott tájegységünk a Szilágyság volt. A több kistájegységre osztható területről két táncanyaggal is foglalkoztunk. Három neves, a témában elmélyült szakértőt is sikerült meghívnunk vendégoktatásra.
Részletes élménybeszámolónkat itt olvashatod.
2021-22 Délalföld
Ebben az évben néprajzi kirándulás keretében Ópusztaszerre jutottunk el, ahol a hagyományos falusi életmód mellett a honfoglaló magyarok életével is ismerkedhettünk.
Részletes élménybeszámolónkat itt olvashatod.
2020-21 Bukovina
Elsőként a Kakasdi Sebestyén Ádám Székely Társulattal vettük fel a kapcsolatot. Varga János és felesége hotvégi tánckurzus keretében segítettek elmélyíteni gyermek táncosaink ismereteit. Majd egy élménydús hétvégi kirándulás keretében Kakasdon folytattuk a programot.
Részletes élménybeszámolónkat itt olvashatod.
A Meríts a forrásból projekt a Csoóri Sándor Alap - Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósulhatott meg immár negyedi éve, hálásan köszönjük.
Sebestyén Ádám Székely Társulat
Forrás: https://suholo-ncs.ewk.hu/meriits-a-forrasbol/bukovinai-tanckurzus--kakasd---elmenybeszamolo/
Sebestyén Ádám Székely Társulat
Forrás: https://suholo-ncs.ewk.hu/meriits-a-forrasbol/bukovinai-tanckurzus--kakasd---elmenybeszamolo/
#csoorisandoralap #meritsaforrasbol